Op.Dr Hatice KÖŞGER

Yonca Klinik, tecrübeli ekibimizle, siz değerli danışanlarımıza Gebelik, İnfertilite (Kısırlık),
Vajinismus, Riskli Gebelik Takibi, Jinekolojik Rahatsızlıklar ve Doğum konularında hizmet vermekteyiz.

HAMİLELİKTE BEKLENTİLER NELERDİR


HAMİLELİKTE BEKLENTİLER NELERDİR?

Hamilelik farklı,özel ve ancak yaşayarak anlaşılabilen bir süreçtir. Hamilelikteki her ay kendine özgü psikolojik kaygılar ve beklentiler doğurur. Hamile kadın gebeliğin her ayında bir dizi psikolojik ve fizyolojik değişiklikler yaşar. Anne adayı bu süreçte ortaya çıkan fiziksel ve ve duygusal değişime uyum sağlamada ,kabullunmede sıkıntılar yaşayabilir. Bir yandan dünyaya bir çocuk getirmenin verdiği heyecan ve sevinç,diğer yandan nasıl bir hamilelik süreci geçirecek, bebeğin sağlık durumu, bebeğin doğumu ve doğum sonrası bakımı ile ilgili kaygılar ve beklentiler...Elbette en büyük beklenti kendi sağlığını da koruyarak canlı,sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Dolayısıyla bazı kadınlar için neşe,olgunluk,seçkinlik,kendini gerçekleştirme olarak algılanabilen hamilelik , bazı kadınlar için endişe,kaygılı bekleyiş,yüklenme olarak da yaşanabilir.

Hamile kadınlar bu uyum sürecinde çevrelerindeki herkesten öncelikle eşinden,ailesinden,iş arkadaşlarından ve özellikle gebelik takibini yapacak doktorundan farklı beklentiler içerisine girerler.

Hamilelik dönemi, anne adaylarının daha hassas,duygusal ve alıngan olduğu bir dönemdir. Duygusal değişimlerle beraber fiziksel değişimler de yaşayan anne adayının eşinden beklentileri artabilir.Kendisinin hissettiği duyguların benzerini,eşinin de hissetmesini ve paylaşmasını bekleyebilir. Buna bir örnek vermek gerekirse, anne adayı,eşinden dünyaya gelecek bebekleri için kendisi kadar heyecanlanmasını bekler. Eşinin başka herhangi bir şey için harcadığı zamanı ve çabayı kendisine harcamasını bekler ve bunu talep eder.

Bilgilendirici ve destek verici bir figür olan doktor,hamile kadında oluşacak değişimler ve sorunlar karşısında paylaşımcı durarak , kişinin doğuma ait kaygı ve olumsuz beklentilerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Ancak öncelikle hamile kadın doktoruna gerçekten güvenmeyi,yanında kendisini rahat hissedebilmeyi talep eder. Çünkü doktorun vereceği kararlar direkt annenin ve bebeğin sağlığını ilgilendirmektedir. Güven duymadığı bir kişinin önerilerine de uymakta da zorluk çekecektir. Anne adayı doktorun kensini ciddiye almasını,söylediklerine inanmasını,kendisine yeterli zamanı ayırmasını, kendisiyle tibbi terimler kullanmadan anlayabileceği bir dilden konuşmasını talep eder. Hamileliğin fizyolojik ancak farklı bir süreç olduğu anne adayına anlatılmalıdır. Bu dönemde günlük hayatında yapması gerekenler değişiklikler, yemesi ,içmesi gerekenler, fiziksel aktiviteler,cinsel yaşam ile ilgili bilgiler aylık kontrollerde doktor tarafından anlatılmalıdır.Hamilelik süresince kendi ve bebeğin sağlığıyla ilgili bilgileri öğrenmelidir, yapılması planlanan tetkikler,tedaviler ne için ,ne zaman yapılacak bilgilendirilmelidir. Hamileliliğin her ayında karşılaşılaşılabileceği sorunlardan ,yaşanacağı değişimlerden ve yapması gerekenlerden haberdar olmalıdır.Doğum, anne adayları tarfından ağrılı, zor bir süreç olarak algılandığından özellikle ilk kez bu deneyimi yaşayacak anne adayları ayrıntılı bilgilendirilmeyi,doğumu başarabilecekleri konusunda cesaretlendirilmeyi beklerler.Doğumun zamanlaması,şekli,yeri ile ilgili planlamalar doğum öncesinde doktorla birlikte yapılmalı ve acil durumlarda panik yaşanmamalıdır. Anne adayının doktora ne zaman gereksinim duyabileceği belli olmaz, gebeliğin her aşamasında acil yaklaşım gerektiren durumlar olabilir.Bu nedenle her gerek duyduğunda telefon,cep telefonu ve e-posta gibi yöntemlerle doktora ulaşabilmelidir.Anneliğe ilk adımı atarken doğum anında,doğum sonrasında ve hatta ilk emzirme döneminde de kendini takip eden ,güven duyduğu doktorunun yanında olmasını

isteyecektir.Sonuçta anne adayının doktorundan beklentileri oldukça fazla olup, bunları rahatça anlatabilmeli ve doktor da bu beklentilere makul ve mümkün olduğunca cevap vermelidir.

Anne adayının hamilelik süresinde tetkik ve tedavilerinin yapılacağı hastaneden de bir takım beklentileri vardır. Hastanenin fiziki şartları,24 saat düzenli hizmet veren doğumhane ve ameliyathanenin varlığı,acil durumlarda konsültasyon yapabilecek ana branşlarının 24 saat aktif olması,kan merkezi ,laboratuvar, erişkin ve bebek yoğun bakım ünitesi gibi özellikler de anne adayının beklentilerine uygun olmalıdır. Yine ailenin ekonomik durumu söz konusu olunca hastane seçimi önem kazanmaktadır.

Aile ve arkadaş çevresinin dünyaya gelmesi beklenenen yeni bebeğin heyecanını ,anne ve baba adayının endişe ve kaygılarını onlarla paylaşması önemlidir.Özellikle doğum anında ve sonrasında tecrübeli aile büyüklerinin bebeğin karşılanması,bakımında önemli yardımları olabilmektedir.

Sağlıklı anne ve sağlıklı bebek toplum,aile ve ülke için oldukça önemli olup herkes üzerine düşeni yapmalıdır.

Randevu


Sadece bilgilerinizi gönderin, en kısa zamanda sizinle iletişime geçelim. Başka endişeleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.