Op.Dr Hatice KÖŞGER

Yonca Klinik, tecrübeli ekibimizle, siz değerli danışanlarımıza Gebelik, İnfertilite (Kısırlık),
Vajinismus, Riskli Gebelik Takibi, Jinekolojik Rahatsızlıklar ve Doğum konularında hizmet vermekteyiz.

GEBELİK VE DOĞUM


Gebeliğin belirtileri nelerdir?
Gebeliğin çok erken döneminde bile annede birçok fiziksel ipucu vardır. Ancak her kadın bireysel özellikler taşıdığı için gebelik belirtileri de çeşitlidir. Peki gebelik belirtileri nelerdir ilk hafta görülen en belirgin belirti hangisidir? Gebeliğin ilk belirtilerinden en önemlisi adet kanamasının gecikmesidir. Bir kadında adet gecikmesi olmadan önce bile bazı erken belirti ve bulgulardan bazıları gözlenebilir.

Diğer gebelik belirtileri; akıntı, bulantı, kusma, İştah artışı, göğüslerde hassasiyet ve gerginlik hissi, halsizlik, yorgunluk, sık idrara çıkma ihtiyacı, hafif lekelenme şeklinde vajinal kanama, kasıkta hafif kramp, taban vücut ısısında yükseklik, pozitif gebelik testi, baş ağrısı, kabızlık, duygu durum değişikliği, baş dönmesi, solukluk, sezgisel olarak hamile olduğunu hissetme şeklinde sıralanabilir. İştah artışı nedeniyle hamilelikte beslenme aşırı bir hal alabilir.

Evde gebelik testi

Evde idrar kullanarak yapılabilen gebelik testleri ile adet gecikmesinden 1 hafta sonra gebelik saptanabilmektedir. Son dönemlerde henüz adet dönemi gelmeden 2-3 gün önce yapılabilen erken gebelik testi kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Randevu


Sadece bilgilerinizi gönderin, en kısa zamanda sizinle iletişime geçelim. Başka endişeleriniz için bize e-posta gönderebilirsiniz.